A Polgárőr Egyesületet 1996.augusztus hónapban keltette életre civil szervezetként a Község Önkormányzata 20 fővel. A fő cél Álmosd település közrendjének, közbiztonságának megóvása, különböző szabálysértések, bűncselekmények megakadályozása, jelzése az együttműködő rendőri és rendészeti szervek, valamint az Önkormányzat felé.
Nagy érdeklődés övezte az Egyesület megalakulását. Az alkalmas személyek kiválasztása után első körben az elvárások és feladatok ismertetése történt meg egy jó hangulatú alakuló gyűlésen, melyet a település Polgármestere tartott a résztvevők számára. A lelkes csapat szinte azonnal munkának látott és az akkori elvárásoknak megfelelően megalakult Polgárőr Egyesület Álmosd néven. A megalakuláshoz a Megyei Polgárőr Szövetség is segítséget nyújtott. A működéshez szükséges alapvető felszereléseket az Önkormányzat biztosította a szervezet számára, amire ezeken kívül szükség volt azt pedig támogatóktól kapta meg. Ebből kiindulva is látszott mennyire szükség van a Polgárőrségre.
Szabályos szolgálatszervezés határozta meg napról-napra a feladatokat,- sajnos a mai napig a tagok saját gépjárműveikkel adott esetben kerékpárral vagy éppen gyalog ami nem probléma, viszont gépjármű nélkül nem hatékony a szolgálatellátás.
Kezdetben és ma is szokatlan cselekményekkel találkozik a szolgálatot teljesítő polgárőr melyeket nehéz kezelni és főleg megoldást találni rá. Ezért nagyon sokszor igényt tartott szakmai képzésekre, ami a mai napig is jól hasznosítható. Ez nem azt jelenti, hogy új ismeretekre nincs szükség. Számos esetben voltunk segítségére a rendőri és rendészeti szerveknek, amiért jól eső visszajelzésekkel éltek és ez motivációként hatott a polgárőrökre.
Az Egyesület a falu életében is jelentős szerepet töltött be és tölt be a mai napig. A megalakulás óta kisebb nagyobb akadályokba, személyi változásokba ütközve, de töretlenül teszi a dolgát, szabadidejét és energiáját nem sajnálva annak a közös célnak érdekében, hogy szervezetten és tervszerűen olyan feladatnak tegyen eleget különleges közszolgálatot teljesítve, amely mindenképpen a település érdekét szolgálja közbiztonság és közrend illetve biztonságérzet terén is. Az Egyesület tagjai jogkövető, közösségi állampolgári magatartást tanúsítanak a lakosság felé, ezzel is erősítve a bizalmat a településen élők számára.
|